Dos İşletim Sistemi
3027 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
İçerik oylama
 
 
 
DOS İŞLETİM SİSTEMİ

DOS (Disk Operation System) disk işletim sistemidir. Tek kullanıcılıdır ve text ekranda çalışır. Her türlü işlem komut verilerek yapılır.

Dos İşletim Sisteminde Uyulması Gereken Kurallar:

Her satıra 1 komut yazılır. Komuta eklenecek parametreler komuttan sonra 1 boşluk bırakılarak yazılmalıdır. Komutan sonra onay için mutlaka Enter tuşuna basılmalıdır.

Dos İşletim Sisteminde Sürücü İsimlendirme :

Dos işletim sisteminde disket, sabitdisk ve CD-ROM harflerle ifade edilir. Disket sürücü her zaman A ya da B harfi ile ifade edilir. Eğer 2 disket sürücü varsa birincisi A ikinicisi B ile ifade edilir. Sabit disk ise her zaman C ile ifade edilir. Eğer birden fazla sabit disk varsa diğer sabit diskler C’den sonra gelen harflerle sırayla ifade edilir. Örneğin 2 sabit disk varsa 1. sabitdisk C; 2. sabitdisk ise D ile ifade edilir. CD-ROM sürücü ise sabit diskin kaldığı yerden devam eder.

SORU: 1 Disket sürücü, 1 sabit disk, 1 CD-ROM olan bilgisayarda sürücücüler hangi harflerle ifade edilir.

CEVAP: Disket sürücü A, Sabitdisk C, CD-ROM D ile ifade edilir.

SORU: 1 Disket sürücü, 2 sabit disk, 2 CD-ROM olan bir bilgisayarda sürücüler hangi harflerle ifade edilir.

CEVAP: Disket sürücü A, 1. sabitdisk C, 2. sabitdisk D, 1. CD-ROM E, 2. CD-ROM F ile ifade edilir.

Dosta sürücüler dışında bilgisayardaki potlarda (yazıcı ve fare takılabilecek çıkışlar) çeşitli kelimelerle ifade edilir. COM1 ve COM2 seri portu belirtir. Bu porta fare takılabilir. LPT1, LPT2, LPT3 ise paralel portu ifade eder. Bu porta ise yazıcı takılabilir.

Dosya ve Klasör Kavramı:

Dosya: Bilgilerin bir arada tutulduğu ortamdır. Yani dosyanın içinde bilgi tutulur. Bu bilgi yazı, resim, ses, görüntü, tablo… olabilir.

Klasör: Dosyaları gruplandırarak bir arada tutmak için kullanılır. Bilgisayar içindeki klasör kavramının günlük hayatta kullandığımız klasör kavramından farkı yoktur. İşlev olarak ikisi de aynı görevi görür. Dosyaları gruplandırarak klasör içinde saklarsak bilgilerimiz birbirine karışmaz ve istediğimiz bilgiye çabucak ulaşırız. Örneğin resimlerimizi bir klasörde; yazılarımızı da başka bir klasörde saklayabiliriz.

DOS İşletim sisteminde dosya isimlendirme kuralı:

Dos işletim sisteminde dosya adı en fazla 8 karakter olabilir. 8 karakterlik dosya isminden sonra bir nokta ve 3 karakterden oluşan uzantı gelir.

Dosya Adı Uzantı

Dosya adını günlük hayatta kullandığımız isimler gibi, uzantıyı da soy isimler gibi düşünebiliriz. Dosya uzantısı dosya içindeki bilginin türü hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Örneğin dosyanın uzantısı Doc ise bu dosya içinde yazı vardır. BMP ise resim vardır. MP3 ise müzik vardır. AVI, DAT yada Mpeg ise görüntü vardır. Bu şekilde bir çok dosya uzantısı vardır. Hangi dosya uzantısının ne tür bilgi belirttiği zamanla bilgisayar kullandıkça öğrenilecek bir şeydir. Bu dosya uzantıları dışında bir de çalışabilir dosya uzantıları vardır:

EXE, COM ve BAT uzantılı dosyalar çalışabilir dosyalardır. Örneğin oyun programları çalışabilir uzantıya sahiptirler. Yani oyun programları sonucunda karşınıza farklı bir ekran gelir. Sizi farklı bir ortama götürür.

Sistem Dosyaları:

Sistem dosyaları bilgisayarın açılması için gereken dosyalardır. Dos işletim sisteminin açılabilmesi için gerekli olan 5 sistem dosyası vardır. Bunlardan ilk üçü mutlaka gereklidir. Son ikisi olmasa da bilgisayar açılabilir.

1. IO.SYS 2. MS-DOS.SYS 3. COMMAND.COM

Bu dosyalardan Command.com dosyası içinde DOS işletim sisteminin İç komutları bulunur ve bu komutlar açılışta bu dosya ile Ram belleğe yüklenirler. Bu üç dosyadan biri yada hepsi silinirse bilgisayar kesinlikle açılmaz. Bu durumda bilgisayarı başlangıç disketi (Açılışdisketi-Sistem Disketi) ile açmak gerekir. İlerleyen derslerimizde açılış disketi oluşturmayı göreceğiz.

4. CONFIG.SYS: Bu dosya ile ek donanım birimleri tanımlanır. Örneğin bilgisayara CD-ROM tanıtılı. Klavye ayarları yapılır.

5. AUTOEXEC.BAT: Bilgisayar her açıldığında çalıştırılmasını istediğimiz programları buraya yazarız.

 
Kaynak: w3.gazi.edu.tr