Ne Normal Ne Anormal?
3730 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
6-9 Yaş Dönemi Çocukların Gelişim Özellikleri
Ailedeki Stres Etkenleri Ve Çocuk
Çocuğunuz İle Vakit Geçirin
Çocuk Sevgisi Ve Ailede Çocuk Eğitimi
Çocuklarımızı Eğitelim Ama Nasıl?
Delikanlıya Nasıl Davranılmalı?
Duygusal Ve Sosyal Gelişim
Ergenin Psikolojisi
Ergenle Nasıl Konuşmalı?
Ergenlik Dönemi Önemli
Kişilik Gelişimi
Ne Normal Ne Anormal?
İçerik oylama
 
 
 
 
NE NORMAL NE ANORMAL?

Ergenin davranışlarının sürekli iniş çıkışlar göstermesi bazen ebeveyn için korkutucu olabilir. Acaba bir rahatsızlık mı geçiriyordu? Veya Hayriye Hanımın dediği gibi, “Bunu ben doğurdum,zorlukla büyüttüm,altını değiştirdim,aksiliklerine göğüs gerdim, iyi bir anne olmaya çalıştım. Şimdi ne oldu ona?

Kahvaltı sofrasında selam vermeyi bile esirgiyor. Karşılığını böyle mi olmalıydım? Hayırsız bu

Çocuk

Aslında Hayriye Hanımın ergenliğe ait davranış sergiliyordu ve normaldi. Peki o zaman anormal olan ne?bunun için normal ergen davranışlarını anormal olan ne?Bunun için normal ergen davranışlarını

Sıralamamız ve hangi halleri anormal kabul edeceğimizi belirtmemiz gerekir.

Okumaya ilgili olmalıdır:Okul içi yapılması gerekenlerin sorumluluğu üzerine alıyorsa normal,ana babasına bırakılıyorsa anormaldir.

Cinsiyetin uygun davranması gerekir:Erkek çocuklar babaya,kız çocuklar anneye benzemek ister.Ama tersi söz konusuysa cinsel kimlik karmaşası var demektir.

Hatalardan ders almalıdır:Tecrübe hatalar yaparak gelişir.İnsanlar değişik problemlerle karşılaştıkça bunları çözmeye çalışır ve sonra benzeri sorunlar karşısında strateji geliştirir.Çocukların hatalarından ders almasına imkan tanımayan ana ve babalar onlara olgunlaşma fırsatı vermektedirler.

Mantıksız kurallara kızmaları normaldir. Anormal olan ise her kurala karşı olmaları veya aşırı sessiz davranmalarıdır.

Ergenin çevresindekilere , özellikle kardeşlerine karşı bazen çok özensiz ve kaba bazen de dikkatli ve hassas olması normaldir. Hiç kimseyi önemsememesi, hiç kimseyi önemsememesi normal değildir.

Aile bağlarının gevşeyip arkadaşlarına ilgisini artması normaldir. Bu yüzden ebeveynin çocuğun kendilerinden koptuğunu düşünmesi doğru olmaz. Aksine arkadaş ilişkileri kuramıyorsa normal değildir.

Yanış davranışlarının sonucunda samimi bir pişmanlık duyması normal. Suçu başkalarına atması anormaldir. Yaptığı yanlıştan ders alarak kendini geliştirir,böylelikle tecrübe ve olgunluk kazanır.

Biraz dağınık ,biraz derli toplu olması normal sayılırlaşırı derecede düzenli,dakik ve adetlere uyması anormaldir. Bu ona sıkıntı verir ve performansını düşürür.

Görüntü ve davranışlarının, ergene has olması normaldir. Her konuda ebeveynin isteklerine inanıyorsa normal sayılmaz. Çünkü artık o ayrı bir kişiliktir ve bunu davranışlarıyla göstermesi gerekir.

Anne ve babasının onu sevdiğine ve beğendiğine inanıyorsa normaldir. Benlik saygısı yüksektir. Sevilmediğini ve kendisinin değersiz olduğunu düşünüyorsa bir anormallik var demektir.

Genç büyüklerini endişeleniyorsa normal de olabilir,anormalde .Aslında bütün devirler boyunca yaşlılar genç şikayetçi olmuşlardır. Bu yüzden değerlendirmek zordur.