Ergenin Psikolojisi
3806 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
6-9 Yaş Dönemi Çocukların Gelişim Özellikleri
Ailedeki Stres Etkenleri Ve Çocuk
Çocuğunuz İle Vakit Geçirin
Çocuk Sevgisi Ve Ailede Çocuk Eğitimi
Çocuklarımızı Eğitelim Ama Nasıl?
Delikanlıya Nasıl Davranılmalı?
Duygusal Ve Sosyal Gelişim
Ergenin Psikolojisi
Ergenle Nasıl Konuşmalı?
Ergenlik Dönemi Önemli
Kişilik Gelişimi
Ne Normal Ne Anormal?
İçerik oylama
 
 
 
ERGENİN PSİKOLOJİSİ

Ergenliğe geçişle birlikte hem vücutta hem de düşünce sisteminde oluşan değişiklikler sonucunda ruh hali de başkalaşır. Buluğ çağında yoğunlaşan hormonlar sebebiyle davranışlar hayatı zorlaştıracak şekilde iniş çıkışlar gösterir. Genç sadece vücudunda ortaya çıkan fiziksel değişikliklere uyum sağlamak zorunda kalmaz,aynı zamanında hayatında meydana gelen ürkütücü değişiklerle de başa çıkmak zorunda kalır.

Bedene yönelim

Genç bedeni üzerinde fazla durur. Herhangi bir “şekilde bozukluğu”veya “normalde uzun veya kısa”oluş onun için büyük dert olabilir. Kimi sivilcelere takar,kimi de burnuna veya kulağına. Psikolojik olarak kendini aşağılar,dışlanmış hisseder ve toplumdan kaçar.

Suskunluk

Bazen genç,içe kapanır,suskunlaşır. Odasına girip kapısını kapatır. Bu durumda bir fincan çay veya kahveyle odasına girip işlerin yolunda olup olmadığını sormakta fayda var.

Belki de ne hissediyor oluyorsa olsun “evet,yolunda” diyecektir.Böylelikle daima yanında olduğumuzu hissedecektir.

Bazı ebeveynler çocuğu o ruh halinden kurtarmak için bağırır, yataktan kaldırmaya zorlar, yararlı isler yaptıklarını zannederler. Bu ise onda küskünlük ve kırgınlık meydana getirmek dışında ise yaramaz.Zorlayarak değil sevecenlikle yaklaşmak gerekir.

Bazen içe kapanma, depresyon şiddetine varabilir, o zaman genci uzmana götürüp yardımı istenmelidir.

Anne babaya başkaldırma

Gençler anne babalarına kötü davranabilir ve neden böyle yaptıklarını bazen bilemezler. Onlara sanki bütün dünya aleyhinde konuşuyor gibi gelir ve hiç kimsenin kendilerini anlamadığına inanırlar. Böyle zamanlarda uygun birinin müdahalesi işe yarayabilir. Uzun yürüyüşler yapması iyi gelebilir.

Yine bu devrede gençler yetişkinlerin kusurlarına görmeye, onları eleştirmeye başlarlar. Bu yüzden çocukken ana babasına duyulan hayranlık tenkide dönüşebilir. Gençlik devresinin bir özelliği olan durumla sık karşılaşır.

Ebeveyne karşı böyleyken diğer yanda sevecekleri, saygı duyacakları, hatta sözünü dinleyecekleri bir yetişkin bulurlar. Aslında yetişkin yakınlığına ve yol gösterileceğine ihtiyaçta duyarlar. Ancak bu ana ve babaları değil öğretmenleri, danışmanı, arkadaşlarının ana babası olabilir.

Anne ve babayı bu durum biraz kıskandırabilir.

“ Ben gözünde büyüttüğü kişiyi tanıyorum. Ondan daha kültürlü, akıllı ve anlayışlıyım” diyebilir. Ancak genç kendini ana babadan ayrı özgür bir fert olarak görmeye başladığı için onların yakınlığını ve rehberliğini bir noktaya kadar ister.

 
Nasıl beceri kazandırırız?

Ebeveynler çocuklarının karşılaşacakları problemleri çözmelerine yardımcı olacak beceriler kazanmasına yardım edebilirler. Bunu ergeni kontrol etmeden, eleştirmeden ve onu rahatsız etmeden yapmalıdırlar. Bu durum için:

-Arkadaşça davranmalı ve bu tavrı korumalıdır. Çocuk inanmalıdır.

-Çocuğun ilgi alanlarını bilmedir.

-Ders değil bilgi vermeli, bunu çocuktan izin alarak yapmalıdırlar.

-Talimat vermek yerine çocukla birlikte çalışmalıdır.

-Hata yapmasına hoşgörü göstermeli ve hataların değerini bilmelidir. Şöyle ki hatalar onlara tecrübe yolu açacaktır ve hata yaparak tekrar hata yapmamayı öğreneceklerdir.

 
Ruhsal özelliklerin arka planı

Genç herhangi bir yetişkinin kendisini anlamadığını hissettiği ve kendi iç dünyasının karmaşık duygularını dışa vurmaktan korktuğu zaman içe kapanıktır(çünkü gülünç olmaktan çekinir);aşırı hassastır (çünkü kendisini gerçekten anlayamayanların müdahalesine içerler);hüzünlüdür(çünkü çoğu defa hiçbir şey yolunda değilmiş gibi gözükür);asi ruhludur (çünkü anne-babanın yaşantısına karıştığını veya geçerli görmediği kuralları olduğunu düşünür);küstahtır(çünkü bu yolda anne ve babasının onu kendi başına bırakacağı fikrindedir)ve hatta kaçak güreşir(çünkü doğrudan doğruya yüzleşmenin çok tatsız olduğuna ve bunun acıya yol açabileceğine inanır.)