Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası
11250 kez gösterim alındı.

Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası
 
Üst Başlıklar
Ahilik Kültürü Haftası (8-12 Ekim)
Atatürk Haftası
Çanakkale Şehitlerini Anma Günü
Dünya Tiyatrolar Günü
Gaziler Günü
Girişimcilik Haftası
Hayvanları Koruma Günü (4 Ekim)
İlköğretim Haftası (Eylül'ün3. haftası)
Mahalli Kurtuluş Günleri
Orman Haftası
Sivil Savunma Günü
Tüketiciyi Koruma Haftası
Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası
İçerik oylama
DEVLET BAKANI SAYIN AYDIN TÜMEN’İN

Uluslararası Nevruz Bilgi Şöleni’nde

AÇIK KONUŞMASI

(www.derszili .com tarafından düzenlenerek alınmıştır)

 

Hepinizin bildiği üzere bayramlar insanları birleştiren, bütünleştiren, kavga ve kırgınlıkları bir yana bırakıp, birbirlerine gönüllerini . açtıran ortak sevinç ve mutluluk günleridir. Bayramlar ya dinî, ya millî, ya da mahallîdir. İnsan topluluklarında 19. yy'a gelinceye kadar bütün bayramlar inanılan din ile ilgilidir. 19. yy'dan sonra millî bayramlar oluşmuştur. Bugün dünyada yaşayan Türk soylu halkların toplam nüfusu 200 milyon. civarındadır. Bu nüfus Çin'den İspanya'ya, Sibirya ve Finlandiya'dan Kuzey Afrika ülkelerine kadar geniş bir coğrafyaya dağılmıştır. Türk soylu halkların % 95'i Müslüman’dır. Ancak iki milyona yakın Budist de bulunmaktadır. Çuvaşlar, Gagavuzlar, Kreşil Tatarları gibi Hıristiyan olanlar; Karaylar gibi Musevîler; Altay, Beltir, Şor, Teleüd, Mançur, Tonguz ve Yakutlar gibi Şamanizın denilen Kamlık dinine inananlar da vardır.

Hangi coğrafyada yaşarsa yaşasın, hangi dine inanırsa inansın, Türk soylu halkların ortak bayramı Nevruz; ata dini Kamlık veya Şamanlık diniyle ilgilidir. Türkiye dışındaki Türk toplulukları Nevruz bayramını 1998'e kadar resmî olmayan bir şekilde kutlamaya devam etmişlerdir, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ise Nevruz, hem Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan Cumhuriyetleri'nde, hem de Altay, Hakas, Tataristan Özerk Bölgeleri'nde resmen bayram olarak ilân edilmiştir.

Nevruz'un asıl anlamı, Tanrı'nın uyuyan tabiatı uyandırması milletin de dirilişe paralel olarak yeniden tabiata hükmetmek üzere atılımda bulunma inancına ve çabasına ulaşmasının hatırlatılmasıdır. Bu hatırlatma, mitolojik unsurlarla süslenmiş; destanların, efsanelerin içine yerleştirilmiştir.

Nevruz, bütün Türk Dünyası'nda olduğu gibi Türkiye'de de özellikle cumhuriyet'in ilânından sonra, Atatürk'ün önderliğinde 1922, 1923, 1924 ve 1926 yıllarında Ergenekon Bayramı adıyla kutlanmış, daha sonraki yıllarda bu kutlamalar mahallî seviyede sürdürülmüştür.

 
Kaynak: www.akmb.gov.tr
 
Bölüm anahtar kelimeleri:

türk dünyası ve toplulukları haftası,türk toplulukları haftası,türk dünyasi ve topluluklari haftasi,türk dünyası ve türk toplulukları haftası,türk toplulukları ve nevruz bayramı haftası,türk toplulukları haftası kutlama programı,türk dünyası ve toplulukları,türk dünyasi haftasi,türk dünyası ve topluluklar haftası,türk dünyası ve toplulukları kutlama haftası,türk dünyası haftası kutlamaları,türk dünyası haftası,türk dünyası ve toplulukları haftası nevruz,nevruz(türk toplulukları ve türk dünyası),türk dünyası toplulukları haftası,türk dünyası ve toplulukları haftası kutlam programı,türk dünya ve toplulukları haftası,türk dünya ve toplulukları haftası ile ilgili şiir,türk dünyasi ve topluluklar haftasi,türk dünyasi ve topluluklari,"turk dunyası ve toplulukları haftası",nevruz haftası (türk toplulukları ve türk dünyası),turk dunyası ve toplulukları haftası,türk dünya haftası ve topluluklar haftası,türk dünya topluluklari haftasi,türk dünya ve topluluklar haftasi,türk dünya ve topluluklar haftasi şiir,türk dünya ve topluluklari haftasi,türk dünyaları haftası,türk dünyasi türk topluluklari,türk dünyasi ve topluluklari haftasi şiir,türk dünyası topluluklar haftası,türk dünyası ve topluluklar,türk dünyası ve toplulukları haftası bilgi,türk dünyası ve toplulukları haftası kutlama programı,türk dünyası ve toplulukları haftası kutlama proğramı,türk dünyası ve toplulukları haftası örnek programı,türk dünyası ve toplulukları haftası şiirler,türk dünyasının toplulukları haftası,türk toplulukları dünyası haftası,türkiye dünyası ve toplulukları hakkında şiir,