SAYILAR(III. BÖLÜM)
7376 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
GEÇMİŞİNİ BİLDİĞİN KADAR MATEMATİKÇİSİN
SAYILAR(I. BÖLÜM)
SAYILAR(II. BÖLÜM)
SAYILAR(III. BÖLÜM)
SORULAR 1
İçerik oylama
SAYILAR
BÖLÜM III  
 
Tahmin edersiniz ki sırada Rasyonel Sayılar var. Bu sayı kümesinin her şeyden önce ismi çok havalı. İngilizcede yazılışı Rationel Numbers olup okunuşu "Reyşınıl Nambırs" şeklindedir ki bu söyleyiş bana çok havalı geliyor. İşte hal böyleyken acaba bu sayı kümesinin elemanları da bu kadar havalı mı?
Ey Matematik dersiyle ilgili geçmişi parlak olmayanlar size sesleniyorum. Hatırlayın bakalım nerede başladı ilk kopmalar?
Durun ben size yardımcı olayım:
Korkulu rüya KESİRLER...
Öyle ya hayat her zaman tam değerlerden ibaret değildir. Örnek bir adam bir oturuşta 1 tam ekmeği bitirmek zorunda değildir. Bir davette her davetliye bir bütün pasta verilmez elbet. İşte almış olduğumuz bu örneklerdeki parçaları ifade etmek adına kullanılacak sayılardır kesirler ve dolayısıyla rasyonel sayılar. Burada esas olan sayının tipine (gösteriliş şekline) bakıp ezbere bir şeyler söylemek değil, bu gösterimdeki sayının ne anlattığına bakmaktır.
Hep ilk öğretilen şey "Bir bütünün kaç eş parçaya bölünüp bu eş parçalardan kaç tanesinin alındığını gösteren sayılar" olduğudur. Oysa bu cümleyi şöyle kursak daha anlaşılır bir hal alacaktır. "Bir veya bir kaç bütünün kaç eş parçaya bölünüp bu eş parçalardan kaç tanesinin alındığını gösteren sayılar" zira ilerleyen aşamada kaç eş parçaya bölündüğünü gösteren paydaya 5, kaç tanesinin alındığını gösteren paya da 7 yazdığında öğrenci kendi kendine şöyle bir soru soruyor "BİR BÜTÜN 5 parçaya bölünüp içinden nasıl 7 parçası alınır?" tabii ki o zaman pay ve payda karışıyor çocuğun aklında (sapla samanı karıştırmayalım). İşte bu durumu ta baştan engellemek adına tanımlamayı bir bütün üzerinden değil bir veya bir kaç bütün üzerinden yapmalıyız.
Değerli öğrenciler bu aşamada hayatı parçalı yaşadığımızı her şeyin tam değerlerle anlatılamayacağını hatırlatıp bu parçalı hayatı sistemli bir şekilde sayılarla anlatmak için kullanılan rasyonel sayıları anlamanız için PAY ve PAYDA'nın yerini ve ne anlatmak istediklerini iyice anlamanızı tavsiye ederim. O zaman toplamasını da, çarpmasını da, genişletmesini de gayet iyi anlayacağınızdan şüphe yoktur. Bu arada Rational'ın anlamı için lütfen TIKLAYINIZ... Bir dahaki bölümde rasyonel olmayan sayıları (İrrasyonel Sayılar) göreceğiz.
Akla mantığa sığmayan sayılar da diyebiliriz. Görüşmek üzere...