KUL AHMET
3668 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
İçerik oylama
  
1932 yılında Maraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Bozlar Köyünde doğan Kul Ahmet'in (Ahmet Kartalkanat) babası Mehmet Bey Pazarcık'ın Kantarma Köyü'ne sonradan yerleşmiştir. Dedesi bilal ağa Pazarcık'ın aşiret reisidir. Yöre eşrafından Mustafa Bey'in kızı Satiha Hatun annesidir. Kul Ahmet'in iki kız kardeşinden biri Hatice diğeri ise Fidan Sultan'dır.
    Bir yaşında babasını kaybeden Kul Ahmet'in annesi daha sonra Memiş isminde birisiyle evlenmiştir. Ahmet üvey babasından çok acı çekmiştir. Kul Ahmet zaten köy hayatının getirmiş olduğu doğal zorlukları yaşarken bu tür sıkıntıları da hayatındaki çilelere çile katmıştır.
    İlk okulu bitiren Kul Ahmet geniş bir halk kültürüne sahiptir. 

    15 yaşında sazla deyişler söylemeye başlayan Kul Ahmet görüp tanıdığı aşıkların ruhundan, bilgisinden, yüreğinden yararlanmıştır. 
    Bir süre dünya zevklerinden elini eteğini çekip içine kapanık bir hayat sürdüyse de daha sonra Ankara'da muhabbetlere katılıp çalıp söylemiş ve kendini o meclislerde kabul ettirmiştir. Daha sonraları televizyon ve radyoda da söyleyen Kul Ahmet'in bazı esesrleri kimi sanatçılar tarafından aranje edilmiştir.
     Devlet dairelerinde beş sene kadar memurluk yapan Kul Ahmet Ali Tatlıbel Beyin kızı Fatma ile evlenmiştir. Sekiz sene süren evlilik hayatında Mehmet ve Kena isminde iki çocuk sahibi olmuştur. Evliliğini bitiren de aile içi sorunlar değildir. Eşini çok sevmiştir fakat Fatma hanım kalp rahatsızlığından dolayı 14 Haziran 1971 tarihinde yatırıldığı ameliyat masasından bir daha uyanamamıştır.
    Daha sonra çocuklarını Ankara Atatürk Çocuk yuvasına vermiş ve sazını alıp dere tepe gezmiştir.
    Büyük üstat Aşık Veysel ile arkadaşlık yapan Kul Ahmet onunla karşılıklı eserler de söylemiştir. Anadolu'nun yanısıra Avrupa'yı da gezmiş gitiiği her yerde alkış toplamıştır. 
    Kul Ahmet her zaman mülayim yapısı ve güler yüzüyle dikkat çekmiştir. Aşıklığı daha çok doğaya ve güzelliklere olmuştur
    Ve nihayet Aşık Kul Ahmet'in çilesi 16 Temmuz 1996 tarihinde dolmuş hayata veda ettmiştir. Kendisini rahmetle anıyoruz.
 
Kul Ahmet'in "Seher Yeli Nazlı Yare Bildir Beni" eserini Arif  Sağ'dan dinlemek için aşağıdaki resme tıklayınız
Kul Ahmet hakkında geniş bilgi için yandaki resme tıklayınız.