AŞIK REYHANİ
4847 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
İçerik oylama
 
 
1932 yılında Hasankale’nin Alvar köyünde doğan Aşık Reyhani’nin asıl adı Yaşar Yılmaz’dır. Babası İran’dan göçüp önce Kars’a oradan Erzuruma yerleşmiştir. Okuma yazmayı okula gitmeden öğrenmiş olmasıyla birlikte daha sonraları dışarıdan sınavlara girip diploma almıştır.

Halk hikayelerini öğrenmesinde köyüne gelen aşıkların ve okuduğu kitapların büyük katkısı olmuştur. Kendi aşıklığı ise 18 yaşından sonra başlamıştır.
Evliliğinde yaşadığı sıkıntıların ardından şiirler yazdı, türküler söyledi. Ancak bu dönemde Dertli mahlasını kullanmakta idi. Bu mahlası kısa süre kullanacaktı, çünkü Bayburtlu Hicrani tarafından kendisine Reyhani mahlası verildi.

Aşık Reyhani Konya aşıklar bayramının sürekli katılımcılarından biriydi. Yurt dışında da bir çok ülkede türküler söyledi. Erzurum’da bulunan Doğu Ozanları Derneğinin başkanlığını da yapan Reyhani; Huzuri Baba, Nihani, Cevlani, Efkari ve Gülistan Çobanoğlu gibi usta aşıklardan gelenek ve usul öğrendi.

Katıldığı yarışmalarda çoğu birincilik olmak üzere ödüller aldı. Bunun yanı sıra ABD’nin Michigan Üniversitesi’nde katıldığı bir konferanstan sonra kendisine fahri öğretmenlik unvanı verildi.

10 Aralık 2006'da Bursa'da öldü ve yine Bursa’da toprağa verildi.
 
Aşık Reyhani'yi izlemek için yandaki resme tıklayınız
 
 
Aşık Reyhani hakkında geniş bilgi için yandaki resme tıklayınız Aşık Reyhani (© TürküOla)