SAYILAR(I. BÖLÜM)
9109 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
GEÇMİŞİNİ BİLDİĞİN KADAR MATEMATİKÇİSİN
SAYILAR(I. BÖLÜM)
SAYILAR(II. BÖLÜM)
SAYILAR(III. BÖLÜM)
SORULAR 1
İçerik oylama
SAYILAR
BÖLÜM I
    Çevremize baktığımızda gördüğümüz her şeyin bizim ihtiyacımız için var olduğunu fark ederiz Evet sandalye, masa, duvar, bilgisayar, kalem, kağıt, vs. hayatımızın içindeki her şey bizim ihtiyacımız için var. Bu durumda hayatımızın aslında tam göbeğinde duran matematik için de aynı şeyi söylemek mümkündür. Yani aslında matematik de insanoğlunun ihtiyaçları için yine insanoğlu tarafından üretilmiş olan bir sistemdir.
    Düşünün ilkel çağlarda yaşıyorsunuz ve sahip olma ve sahip çıkma kavramı tüm insanlar gibi sizde de mevcut. Yani bir şeylere sahip olma ve onlara sahip çıkma. Bir kere elinizdeki bir miktar şeye sahip çıkabilmeniz için o şeylerin sayısı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.
    Sahip olduklarına sahip çıkma 1,2,3,4 gibi miktarlar için pek de sayı kavramına ihtiyaç gerektirmez belki. Ancak 123 tane koyununuz olsa ve 1 koyun kaybolsa sayı kavramı olmadan bu yokluğu farketmeniz pek de mümkün olmazdı herhalde. Gerçi sayı kavramının yerine bire bir eşleme ile de bu konu halledilebilir belki. Şöyle ki her koyun için bir taşı, kazdığınız çukura atarak eksik ya da fazlayı tespit edebilirsiniz. 123 tane koyun için 123 tane taş toplamayı göze almalısınız tabii ki. Unutmayın sayı kavramı olmadığı için siz koyunların 123 tane olduğunu bilmiyorsunuz. Mecburen ya eşleme yapacak ya da eksilme ya da artmaları takip etmeksizin hayatınızı sürdüreceksiniz.
  İşte gördüğünüz gibi ihtiyacımız doğrultusunda sayı kavramı oluşmuştur. Saymak için 1,2,3,4,... sayıları kullanılmıştır. Daha sonra sayma amacının dışında sayılan bir çokluğun miktarını ifade etmek ihtiyacı doğmuştur yani bu durumu bir kümenin eleman sayısını söylemek olarak da ifade edebiliriz. İşte bu durumda boş küme kavramını hatırlarsak ortaya boş kümenin eleman sayısını ifade etmek için de bir sayı ihtiyacı çıkmıştır. 0 sayısı da bu ihtiyaca karşılık vermiştir. ve böylece miktar anlatmak amacıyla 0,1,2,3,4,5... sayıları kullanılmaya başlamıştır. Sayma amaçlı kullandığımız 1,2,3,4,... sayılarına sayma sayıları, miktar anlatan 0,1,2,3,4,5,... sayılarına da doğal sayılar diyoruz.
II. Bölümde tam sayıları ele alacağız...